Food Industry Experts Reveal The Biggest Menu Ripoffs To Avoid

[rebelmouse-image 18349469 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

We've all had it. That nagging thought, popping up in the back of our brains, as we're looking down at the menu, at the side order of french fries that costs $8. We all think, "I could just bake my own at home! Why am I here?" Well, as it turns out, you're not the only one having those doubts about the food industry and what you should avoid on the menu. Reddit user, u/Sanscosmic, wanted to know what specifically when they asked:

People who work in the food industry, what food item is a complete rip-off yet people still buy?

Drink Up. It's Your Money.

[rebelmouse-image 18349470 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

The profit margins on drinks is usually ludicrously high no matter where you go.

PM--

The Massive Popcorn Conglomerate

[rebelmouse-image 18349471 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

The margin on popcorn is ridiculous.

Uhohflaksmd

Where The Real Movie Theater Money Is

[rebelmouse-image 18349472 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

If you're specifically referencing movie theaters, all of it is. 5.49 for a small soda, at least half of which is frozen water? But it's where they actually make their money, not much meat on the bone if any from box office sales.

illogictc

I once heard a movie theater owner say he was not in the movie business, he was in the snack business. The movie was just to get and keep customers around for a couple of hours.

DenyNowBragLater

For Our Friends Overseas

[rebelmouse-image 18349473 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Really irks me when a fish and chip shop charges $2 for tomato sauce put in a container.

Make an effort to avoid those places.

thelinearcurve

Just Do The Math

[rebelmouse-image 18349474 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Soda.

In order to get your money's worth of a McDonald's medium soda, you would have to fill your cup up 16 times.

golden_blaze

We All Know It, But We Still Do It

[rebelmouse-image 18349475 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Bottles of water.

I deliver pizzas where water is 100% fine to drink out of taps, yet people still buy them.

They are ridiculously overpriced as well.

i_like_lurking8

600% Markup

[rebelmouse-image 18349476 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

i used to work at a chicken restaurant. biggest rip off was the green beans.

theyre just the jumbo sized canned green beans with onion seasoning, microwaved. it was almost $3 for a pint. you can buy a can of green beans for like 50 cents.

Lowcalcalzone_z0n3

But It's SO Good

[rebelmouse-image 18349478 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Garlic Bread.

In most restaurants the Gbread is just yesterdays bread slathered in garlic butter and passed through a toaster. Costs maybe 50c a serve but we'll sell it for $5. If the restaurant doesn't sell or provide fresh bread, it's yesterdays bread from the bakery down the road.

It IS really good though, toasts better if you use day old bread.

alittleb-tcheeky

Ice. It's Ice. You're Paying For Ice.

[rebelmouse-image 18349479 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

A medium flavored coolatta (slushee drink) is 5 dollars.

Five dollars for 3 squirts of flavoring then mixed with shaved ice.

Chillhardy

Just Don't Add Sweet n' Low

[rebelmouse-image 18348095 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Tea.

You can buy 100 teabags for the same price as a cup of tea. Also boiling water is free at most coffee shops if you ask.

fullpowrtothemoon

A Good Set Of Guidelines To Follow

[rebelmouse-image 18349480 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

General rules at a sit-down restaurant:

Soda costs them 8c, including washing the glass, but costs you $2 to $3. Alcohol is always highly marked up. Sides and apps are marked up much more than entrees.

PastorWithQuestions

It's All The Same

[rebelmouse-image 18349481 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Long time since I worked in the food industry so I don't know if this still holds true, but around 2005 every uk supermarket (except Morrisons) had their salmon encroute produced by the same company on the same line by the same people. One of my jobs was literally stopping the line and changing the sleeve to a different supermarkets one. Same fish, same sauce, same pastry, same lattice, even the same plastic tray just a different sleeve.

Naturally this never stops people insisting the Tesco one was sh-te and the M&S one was just better somehow because it was double the price.

This extended to 90% of non fresh fish products but brand loyalty still reigned supreme.

Jonny2284

Flying Too Close To The Sun

[rebelmouse-image 18349482 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

...Chicken Wings are costly as a raw material, need refrigeration/freezing to store and preparing them properly requires trained manpower (which is costly as hell nowadays)

Compare that with a Coke or say Lemon soda: Hardly any preparation, no special skills needed by the person making it plus the Raw material is cheap af.

Restaurants don't fleece you on food...they fleece you on the drinks.

Source: I'm a restaurant owner :P

vikvcvc

But, Again, It's All Soo Good

[rebelmouse-image 18349483 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Most cereal has no nutritional value and its unclear whether 'fortifying' them with vitamins has any actual benefits. Yet hugely expensive and well liked although I think as a market it's slowly fading.

benners9

A High Price For Mediocre Cheese

[rebelmouse-image 18349485 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Extra cheese on pizza.

fordprecept

Name vs. Value

[rebelmouse-image 18349486 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Used to work in a chip factory when we ran plain chips all the same chips went into the "name brand" on one line then right next to it would be the "value chips" with 2/$1 stickers on them

BlackWizard69YourMom

Listen To The Bread Experts

[rebelmouse-image 18349488 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

A lot of things are like this.

Generic sliced bread is basically the same as the name brand, made in the same place, with a different package. For example in Shop Rite stores in PA the shop rite brand white bread is actually Stroehmann bread. The generic is $1 and the name brand is $3.99.

seymour1

Fruit Comes To Overthrow

[rebelmouse-image 18349489 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

In Austria; I find fresh fruits and veggies quite highly marked up. Just the other day I spent 6€ for one kilo of cherries. In the middle of the season! Strawberries - around 2,5€ per half of kilogram - also in the season now.

Not even "organic" ones. Plain market prices.

Don't let me even start on other, more exotic produce.

oh-my

strawberries grow great in 1/4 day direct light, and medium dry soil of any kind(esp higher altitudes!). we planted 4 strawberry plants 2 years ago(5'x5' bed on the shaded east side of our house), and now we literally cant pick and eat them as fast as they grow.(colorado high plains, similar latitude and altitude as austria, but we're a bit drier.)

it looks like the movie 'The Ruins' out there now only strawberry plants..

THey'll also outcompete most pest plants, so you can plant strawberries to kill off bindweed, thistle and dandelion(they outcompete swiftly if you trim the weeds back) before long strawberries becomes the weeds in your lawn and paths.

the only real 'downside' is the birds, squirrels, and slugs they attract.

notHooptieJ

KNEW We Couldn't Trust

[rebelmouse-image 18349490 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

When I worked for popular pizza restaurant we would charge something like $5 dollars for a box of breadsticks. My boss told me one day how much of a rip off it was since the dough, cost of labor, and even the box they came in only totaled around $1.25.

gil_beard

The Hidden Secret

[rebelmouse-image 18349491 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

...When you buy food/drinks at a restaurant, you aren't simply paying for the food. You are paying for the experience. That restaurant pays for building rent, utilities, supplies, and employees to actually make the food/serve the food/clean the place.

Of course they aren't going to sell at value. Sure, some items are blatantly overpriced even considering, but selling you a coffee for $3 instead of 15 cents so you can hang out in the cafe on your laptop for four hours isn't exactly capitalistic greed.

Aliasis

"Homecooked" = Store Bought

[rebelmouse-image 18349492 is_animated_gif= dam=1 expand=1]

Not me, but my dad. He goes to Starbucks and orders a pastry or something I don't remember the name of. He starts asking the lady behind the counter what it was and all that jazz and then she mentions that he could get an entire box of them for like, $20 across the street at Costco while he was here paying $5 for a single one.

Reminder that everything "gourmet" and "homecooked" is probably still mass produced in a factory.

The2ndGen

H/T: Reddit

Don't shy away from the truth.

Keep reading... Show less
Photo by Sigmund on Unsplash

Most of us have had at least one bad roommate. I had several at one point... and those were enough for me. Think about it: Large house, a bunch of different people... there was bound to be friction. I don't miss those days. The food lying around, the roommates who didn't bathe regularly and left dirty towels lying around in the single bathroom that house had or the one roommate who didn't know how to wash dishes properly. The frustration was unreal. Let's just say I escaped and years later, after a couple of other roommate situations, I thankfully live alone and stress-free!

People told us all about their worst roommates after Redditor Out-of-Simpacks asked the online community,

"What's your roommate horror story?"
Keep reading... Show less
geralt/Pixabay

Some of the most common forms of misinformation stem from false beliefs that have been passed down. One huge bit of terrible information taught as fact was the traditional food pyramid millennials grew up having drilled into us in school. It's almost like there might be a reason so many 90s kids have struggled with relationships with food.

Keep reading... Show less
Photo by Everton Vila on Unsplash

This article is an ode to the "friend-dump" and the power of growth. Boundaries are awesome, dear readers. Growth and development are awesome.

Some of these friendships, though... not awesome.

Keep reading... Show less